Vystyklai ? Sveika patogu ir smagu

Išgirdęs žodį„vystyklai“, ne vienas vis dar papurto galvą: „Ne, tai ne man”… Vis dėlto Lietuvoje daugėja šeimų, kurios, augindamos mažylius, vienkartines sauskelnes ima ir visiškai arba bent iš dalies iškeičia į medžiaginius vystyklus.

Vieni daugkartinius vystyklus renkasi dėl to, kad tai eko­logiška, patogu ir modernu. Tokiems tėvams svarbu, kad, naudodami vystyklus, nepaliekame daugybės kilogramų lėtai yrančių šiukšlių, kad šiuolaikiniai vystyklai išvaizdūs ir spalvin­gi, todėl vaikučiai su jais gražiai atrodo (vasarą net kelnyčių ne­reikia!), o ir parduotuvėse pristatomų vystyklų gausa suvilioja.

Kiti kritiką atremia paprasčiau – kam kišti vaikąį plastiko pa­kuotę, kurią paskui reikės išmesti, jei amžių amžius tėvai savo vaikus sugebėjo užauginti naudodami paprasčiausius me­džiaginius vystyklus. Tokie tėvai dažniausiai netgi neišlaidau­ja moderniems, jau pasiūtiems vystyklams iš parduotuvių– jie vaikelius vysto į paprasčiausias medvilnines ar linines palas.Tačiau ir vieniems, ir kitiems, prieš pradedant naudoti vystyklus, paprastai kyla keli klausimai. Į juos trumpai paban­dysime atsakyti.

Kodėl vystyklai?

Atsakymų į šį klausimą gali būti labai įvairių, emocingų ir pa­grįstų moksliniais tyrimais. Trumpai atsakytume taip: vysty­klai sveika vaiko odai (pagaminti iš natūralių audinių, leidžia kvėpuoti vaiko odelei), padeda įvertinti vaiko sveikatos būklę (pvz., ar naujagimiui pakanka mamos pieno, geriausia atsa­kyti pagal jo šlapinimosi skaičių per dieną, tačiau, naudojant vienkartines sauskelnes, tą skaičių labai sunku įvertinti); svei­ka gamtai, ypač jei tėveliai keičiasi ir dalijasi vystyklais tarpu­savyje; patikrinta tūkstančių metųžmonijos patirties; kūrybiš­ka, nes galima rinktis derinti įvairius vystyklus ir jų naudojimo būdus, siūti ar megzti pačiam; padeda pažinti vaiko porei­kius, nes, jausdami šlapią užpakaliuką, vaikai apie tai sten­giasi pranešti mums, o mes mokomės jųž enklus atpažinti. Tiesiog būkite drąsūs išbandyti, nebijokite klausti, ieškoti bei džiaukitis net ir šlapiu užpakaliuku – juk vaikai taip greitai auga!

Kiek reikia vystyklų?

Vystyklų kiekis yra kintamas ir priklauso nuo mažylio amžiaus, vystyklų rūšies (palos, kelnytės, įklotai) ir audinio (medvilnė, bam­bukas, kanapės ir kt), naudojimo būdo, netgi skalbimo būdo (rankomis ar skalbyklėje) ar metų laiko (vasarą džiūsta greičiau nei rudenį). Jei lauksite, kol prisipildys skalbimo mašinos būgnas, paskui - kol visi skalbiniai išdžius, tai užtruks dvi ar tris dienas, todėl jums reikia turėti vystyklų atsargų toms kelioms dienoms

Kaip dažnai keičiami vystyklai?

priklauso nuo daugybės veiksnių: vaikučio amžiaus (naujagi­miai šlapinasi ir tuštinasi dažniau nei paaugę kūdikiai), pasi­rinkto vystyklo audinio, pasiuvimo, vystyklo rūšies, netgi paros meto (dieną paprastai keičiame dažniau nei naktį).

Pats ben­driausias atsakymas įšį klausimą - kai tik vaikutis pasišlapina arba pasituština.

Kaip prižiūrėti vystyklus?

Vystyklų skalbimas ir priežiūra turbūt apipinti pačiais didžiau­siais mitais. Juk dauguma mūsų turime automatines skalbykles, ir mums tereikia skalbinius į jas sudėti ir iš jų išimti. Su­terštus vystyklus jums tereikės krauti į kibirą su dangčiu, kai bus pilnas, išskalbti vaikams tinkamu skalbikliu ir išdžiovinti Dėmesio! Lyginti ir virinti neprivaloma.

Nuo ko pradėti ir kaip išsirinkti?

Jei norite vaikelį auginti su vystyklais, pirmiausia ramiai pasi­domėkite tuo, ko dar nežinote, pabendraukite su vystyklus naudojančiomis šeimomis, paskaitinėkite internete vystyklystę propaguojančių mamų tinklaraščius, apžiūrėkite vystyklus parduotuvėje, pabandykite pasisiūti ar nusimegzti juos patys (jūsų rankų šilumos neatstos niekas!), užsukite į Lietuvoje jau vysktančius vystyklų mainų turgelius. Galutinis sprendimas priklausys nuo to, kokiu būdu naudoti vystyklus nuspręsite, taip pat nuo to, kiek vystyklams įsigyti skirsite laiko ir lėšų Tiesiog būkite drąsūs išbandyti, nebijokite klausti, ieškoti bei džiaukitis net ir šlapiu užpakaliuku - juk vaikai taip greitai auga!Šaltinis -